2005 Honor Band at Tournament of Roses Parade Member List
2005 Honor Band at Tournament of Roses Parade Member List

2005 Honor Band at Tournament of Roses Parade Member List

Drum Majors

Trae Blanco, Piedra Vista H.S., Farmington, NM

Tara Daniel, Wentzville Holt H.S., Wentzville, MO

Kyle Norbert, McKinney H.S., McKinney, TX

Robert Plummer, James E. Taylor H.S., Katy, TX

Jon Schaab, Snider H.S., Fort Wayne, IN


Flute

Megan Austin, Snider H.S., Ft. Wayne, IN

Amanda Baker, Woodrow Wilson H.S., Beckley, WV

Lindsey Brison, Siegel H.S., Murfreesboro, TN

Emily Crafton, Piedra, Vista H.S., Farmington, NM

Rebekah Doppelhauer, Yough Sr. H.S., Herminic, PA

Jessica Dwyer, John Glenn H.S., Westland, MI

Paula Frechette, North Penn H.S., Lansdale, PA

Carrie Green, Lakewood H.S., Lakewood, CO

Karena Grow, Douglas County H.S., Castle Rock, CO

Megan Hamilton, Lexington H.S., Lexington, SC

Annelise Herchen, Duxbury H.S., Duxbury, MA

Priya Iyer, Franklin Regional H.S., Murrysville, PA

Anne Knorr, Mt. Lebanon H.S., Pittsburgh, PA

Prashant Kumar, Franklin Regional H.S., Murrysville, PA

Katie Layendecker, West Mifflin Area H.S., West Mifflin, PA

Christine Ledden, William Mason H.S., Mason, OH

Stephanie Lee, Tom C. Clark H.S., San Antonio, TX

Enid Lindenberg, Franklin Regional H.S., Murrysville, PA

Stephanie Munroe, Berthoud H.S., Berthoud, CO

Christopher Murawski, Franklin Regional H.S., Murrysville, PA

Stephanie Perkins, Franklin Regional H.S., Murrysville, PA

Alex Rygg, Franklin Regional H.S., Murrysville, PA

Samantha Schieck, Shaler Area H.S., Pittsburgh, PA

Christina Shewchuk, Hackensack H.S., Hackensack, NJ

Sarah Weisel, Franklin Regional H.S., Murrysville, PA

Gwyndolyn Woods, Alief Taylor H.S., Houston, TX


Piccolo

Nicholas DiCillo, Kennesaw Mountain H.S., Kennesaw, GA

Laura Sancken, Pontiac Township H.S., Pontiac, IL


Clarinet

Nick Bayless, Piedra Vista H.S., Farmington, NM

Tyler Bishop, Edina H.S., Edina, MN

Ryan Clegg, Paul M. Dorman H.S., Roebuck, SC

Heather Elliott, Cheyenne Mountain H.S., Colorado Springs, CO

Kristen Farrington, Tom C. Clark H.S., San Antonio, TX

Savannah Frazier, Greenfield H.S., Greenfield, MA

Rommel Gimao, Notre Dame H.S., Sherman Oaks, CA

Sarah Goldman, Roslyn H.S., Roslyn , NY

Erin Hardaway, Berwick H.S., Berwick, LA

Ashley Jones, West Carteret H.S., Morehead City, NC

Chris Kimmey, South Brunswick H.S., Monmouth Junction, NJ

Elizabeth Lavin, Daniel Boone H.S., Birdsboro, PA

David Levine, Blue Valley West H.S., Overland Park, KS

Melody Mallett, Dixon H.S., Holly Ridge, NC

Kristin Marrero, Greater Latrobe Sr. H.S., Latrobe, PA

Dan Martin, Mt. Carmel H.S., San Diego, CA

Melissa May, Bay City H.S., Bay City, TX

Catherine McGee, Hillcrest H.S., Springfield, MO

Donetta Meadows, Barnesville H.S., Barnesville, OH

Sara Miller, Stephen F. Austin H.S., Sugar Land, TX

Devin Monas, Marjory Stoneman Douglas H.S., Parkland, FL

Darriel Montgomery, Greenville H.S., Greenville, TX

Melanie Morris, Pleasant Grove H.S., Texarkana, TX

Lisa Mulholland, Thousand Oaks H.S., Thousand Oaks, CA

Kim Nogi, Sprayberry H.S., Marietta, GA

Trevor Ousey, Ridge View H.S., Columbia, SC

Jennifer Pfeffer, Wauwatosa West H.S., Wauwatosa, WI

Jessica Quade, Kennesaw Mountain H.S., Kennesaw, GA

Sarah Redkey, Zionsville Community H.S., Zionsville, IN

Amanda Richmond, Plainfield H.S., Central Village, CT

Diana Safrit, South Rowan H.S., China Grove, NC

Michael Sterling, Alan C. Pope H.S., Marietta, GA

Courtney Thomas, West Bloomfield H.S., West Bloomfield, MI

Megan Thren, Vandebilt Catholic H.S., Houma, LA

Jennifer Tinberg, Minnetonka H.S., Minnetonka, MN

Samantha Warner, Harrison H.S., Kennesaw, GA

Andrew Weak, Millard North H.S., Omaha, NE

Jennifer Lee Weltman, El Toro H.S., Lake Forest, CA

Nicholas Wideman, Shadow Ridge H.S., Las Vegas, NV

Christi Wolf, William Mason H.S., Mason, OH


Bass Clarinet

Caitlin Bearicks, Stephen F. Austin H.S., Sugar Land, TX

Cheri Kruger, Piedra Vista H.S., Farmington, NM

Victor Louis Pullen, Jr., Clinton H.S., Clinton, SC

Evan Williams, James Madison H.S., Vienna, VA


Alto Saxophone

Jesse Bowman, Sullivan Central H.S., Blountville, TN

Emily Cook, Kennesaw Mountain H.S., Kennesaw, GA

Jeremy DeWinter, Centerburg H.S., Centerburg, OH

Jeanna Easley, Klein H.S., Klein, TX

Michelle Kochan, Fond du Lac H.S., Fon du Lac, WI

Sarah Lauer, Beaver Area H.S., Beaver, PA

Josh Mobley, West Johnston H.S., Benson, NC

Robert Normandeau, Sachem H.S. South, Lake Ronkonkoma, NY

Nathan Poerschke, Weddington H.S, Matthews, NC

Christopher Rehm, Ayala H.S., Chino Hills, CA

Justin Starr, Quaker Valley H.S., Leetsdale, PA

Nick Terrio, Cathedral H.S., Indianapolis, IN

Sandy Trinh, Vandebilt Catholic H.S., Houma, LA


Tenor Saxophone

Jeremy Bennett, Kennewick H.S., Kennewick, WA

Michael Cahal, Kennesaw Mountain H.S., Kennesaw, GA

Colin McGrory, South Brunswick H.S., Monmouth Junction, NJ

Valentino Moreno, Marcus H.S., Flower Mound, TX

Andrea Nowalk, South Brunswick H.S., Monmouth Junction, NJ

Rita Spicer, Stephen F. Austin H.S., Sugar Land, TX

Ramunas Stanciauskas, Wheaton Warrenville South H.S., Wheaton, IL

Shelvia Williams, Avon H.S., Avon, IN


Baritone Saxophone

Chris Brandt, Roosevelt H.S., Sioux Falls, SD

Michael Frock, Dallastown Area H.S., Dallastown, PA

Matthew Gramata, South Brunswick H.S., Monmouth Junction, NJ

Frank Hughes, Toms River H.S., Toms River, NJ

Alex Johnson, Stephen F. Austin H.S., Sugar Land, TX

Allison Picini, Chantilly H.S., Chantilly, VA

Matt Suguitan, William Mason H.S., Mason, OH


Trumpet

Alex Ahn, Etiwanda H.S., Fontana, CA

Brendan Allaway, Etiwanda H.S., Fontana, CA

Joshua Allen, Bridgman H.S., Bridgman, MI

Valerie Atwood, Choate Rosemary Hall H.S., Rockford, IL

William Bales, Allegan H.S., Allegan, MI

Christopher Butler, Columbia H.S., West Columbia, TX

Alyssa Cudney, Belleville East H.S., Belleville, IL

Alex Fisher, Fort Mill H.S., Fort Mill, SC

Lara Foreman, Etiwanda H.S., Fontana, CA

Bradley Fowler, Harrison H.S., Powder Springs, GA

Ryan Foytik, Shadow Ridge H.S., Las Vegas, NV

Ben Fuller, Weddington H.S, Weddington, NC

Kyle Gallien, Broken Arrow Senior H.S., Broken Arrow, OK

Ryan Galloway, South Rowan H.S., China Grove, NC

Amanda Haynes, William Mason H.S., Mason, OH

Catherine Hendel, Milford H.S., Milford, OH

Eric Hennies, William Mason H.S., Mason, OH

Samantha Holmes, Field H.S., Mogadore, OH

Cody Holody, South Brunswick H.S., Monmouth Junction, NJ

Amanda Howland, Millbury Memorial H.S., Millbury, MA

Eric Humbert, Center Grove H.S., Greenwood, IN

Matt Huot, William Mason H.S., Mason, OH

Kevin Izquierdo, Etiwanda H.S., Rancho Cucamonga, CA

Chris Larios, Blue Valley West H.S., Overland Park, KS

Brad Lawrence, Voorhees H.S., Glen Gardner, NJ

Jeremy Lorrance, Pontiac H.S., Pontiac, IL

Alex Martin, Goodrich H.S., Grand Blanc, MI

Hallie Mountcastle, Jefferson Forest H.S., Forest, VA

L.J. Neal, Levitt Area H.S., Turner, ME

Daryl Nelson, Columbia H.S., West Columbia, TX

Ashley Norskog, Blaine H.S., Coon Rapids, MN

Megan Novak, Kennesaw Mountain H.S., Kennesaw, GA

Russell Olson, Notre Dame H.S., West Haven, CT

Benjamin Osborne, Lone Oak H.S., Lone Oak, KY

Kristen Ratcliff, Alma H.S., Alma, AR

Brian Read, Penn-Trafford H.S., Harrison City, PA

Josh Richard, Adair County H.S., Columbia, KY

Tanner Smith, Stephen F. Austin H.S., Sugar Land, TX

Melissa Snider, McLoud H.S., McLoud, OK

Cody Still, Stephen F. Austin H.S., Sugar Land, TX

Stephen Trenier, Wauwatosa East H.S., Wauwatosa, WI

Teresa Verburgt, Wauwatosa West H.S., Wauwatosa, WI

Aaron Walker, Stephen F. Austin H.S., Sugar Land, TX

Christopher Watson, Field H.S., Mogadore, OH

Angie Wolfgang, Calvert H.S., Prince Frederick, MD

Matt Wright, William Mason H.S., Mason, OH

Geoff Yates, Center Grove H.S., Greenwood, IN


Horn

Justin Adams, Elizabethtown H.S., Elizabethtown, TN

Andrew Creamer, Kennesaw Mountain H.S., Kennesaw, GA

Elizabeth Deering, North Buncombe H.S., Alexander, NC

Tabitha Eutsler, Parkview H.S., Springfield, MO

Lucy Ferneau, Urbandale H.S., Urbandale, IA

Nicholas Fife, Fort Mill H.S., Fort Mill, SC

Susan Funk, Morton H.S., Morton, IL

Daniel Gray, Timberlane Regional H.S., Plaistow, NH

Amelia Huerta, Talawanda H.S., Oxford, OH

Elizabeth Jones, Marshfield H.S., Marshfield, MA

Randall Kaszynski, Avondale H.S., Auburn Hills, MI

Morgan Liford, Marengo Community H.S., Marengo, IL

Matthew Lutz, West Allegheny H.S., Imperial, PA

M. Lee Marshall, West Johnston H.S., Benson, NC

Laura Meyer, Green Hope H.S., Cary, NC

Elise Pezzi, Tates Creek H.S., Lexington, KY

Jeslyn Roy, Lake Travis H.S., Austin, TX

Michael Souza, Mt. Hope H.S., Bristol, RI

Stephanie Stamm, Walton H.S., Marietta, GA

Christopher Thacker, Clinton H.S., Clinton, SC

Allison Van Liere, Jenison H.S., Jenison, MI

Aaron Williams, Rio Vista H.S., Rio Vista, TX

Lindsay Yates, West Johnston H.S., Benson, NC

David Yee, Mt. Carmel H.S., San Diego, CA


Trombone

Cory Barnes, Central H.S., Keller, TX

Jeremy Brown, Waxahachie H.S., Waxahachie, TX

James Bruno, Marian Catholic H.S., Chicago Heights, IL

Jane Calvert, Richard Montgomery H.S., Rockville, MD

Robert Cruz, Harlingen H.S., Harlingen, TX

Jerrod Davis, William Mason H.S., Mason, OH

David Disselkoen, Marshall H.S., Falls Church, VA

David Ferneau, Urbandale H.S., Urbandale, IA

Rance Hawthorne, White Oak H.S., White Oak, TX

Michael Hearn, El Toro H.S., Lake Forest, CA

Derek Herrmann, Mater Dei H.S., Evansville, IN

Michael Higley, Clark H.S., San Antonio, TX

Jordan Hofmeister, Sprayberry H.S., Marietta, GA

Sean Johnston, Hopkins Senior H.S., Minnetonka, MN

Lucas Kaspar, Meadowbrook H.S., Byesville, OH

Brian Kebbekus, Wauwatosa East H.S., Wauwatosa, WI

John Ledden, William Mason H.S., Mason, OH

Michael Murphy, Winnetonka H.S., Kansas City, KS

Allison Neal, Leavitt Area H.S., Greene, ME

Travis Patterson, Jackson Academy, Ridgeland, MS

Christopher Simerman, Lawrence Central H.S., Indianapolis, IN

Matthew Sirk, William Mason H.S., Mason, OH

Mason Terry, Pequot Lakes H.S., Breezy Point, MN

Jacob Turner, Durand Area H.S., Durand, MI

Christopher Vicari, Ayala H.S., Chino Hills, CA

Andrea Webb, Edina H.S., Edina, MN

William Weiner, Vines H.S., Plano, TX

Alex Wolff, Mandan H.S., Mandan, ND

Thomas Wolff, Belleville Township H.S. East, Belleville, IL


Bass Trombone

Sandi Dennisson, Las Plumas H.S., Oroville, CA


Euphonium

Nathan Adams, Stephen F. Austin H.S., Sugar Land, TX

Elliot Babchick, Marjory Stoneman Douglas H.S., Parkland, FL

J.P. Crowley, South Brunswick H.S., Monmouth Junction, NJ

Sharon Curley, Concord H.S., Concord, NH

Carl Davis, William Mason H.S., Mason, OH

Katie Davis, Union H.S., Tulsa, OK

Peter Fitzgerald, Marshfield H.S., Marshfield, MA

Tyler Fry, Millard North H.S., Omaha, NE

Jonathan Lischak, New Philadelphia H.S., New Philadelphia, OH

Michael Mersch, Milford H.S., Loveland, OH

Eric Miller, William Mason H.S., Mason, OH

Corey Parker, West Carteret H.S., Morehead City, NC

Katisha Pickrell, Wayne County H.S., Monticello, KY

Garnette Reynolds, Mariner H.S., Cape Coral, FL

Andrew Screptock, Springfield H.S., Holland, OH

Kevin Sweeney, Toms River H.S. North, Toms River, NJ

Kennedy Wells, Harrison H.S., Kennesaw, GA

Austin Wilson, Branson H.S., Branson, MO


Tuba

Joshua Adams, West Johnston H.S., Benson, NC

Chris Adkins, Troy H.S., Troy, OH

Kevin Ayers, Broken Arrow Senior H.S., Broken Arrow, OK

Nick Bjornson, Blue Valley West H.S., Overland Park, KS

Richard Boyd, London H.S., London, OH

Matthew Buck, J.M. Robinson H.S., Concord, NC

Michael Cramsey, Whitehall H.S., Whitehall, PA

James Dixon, Permian H.S., Odessa, TX

Cameron Fackler, Annville-Cleona H.S., Cleona, PA

Colby Fahrenbacher, Elk Grove H.S., Elk Grove, IL

Brian Giordano, Chantilly H.S., Fairfax, VA

Kelly McCaughan, William Mason H.S., Mason, OH

Elizabeth McDonald, Thomas Jefferson H.S.S.T., Alexandria, VA

Jared Pasik, Tarpon Springs H.S., Tarpon Springs, FL

Mike Schiff, Pontiac Township H.S., Pontiac, IL

Brian Schmidt, Lemont H.S., Lemont, IL

Alex Szafranski, Lemont H.S., Lemont, IL

Andrew Wozniak, Walton H.S., Marietta, GA


Percussion

• Bass Drum

Laura Baldeshwiler, Thornton Fractional South H.S., Lansing, IL

Katheryn French, John Hersey H.S., Arlington Heights, IL

Matt Gullickson, Mankato H.S., Mankato, MN

Anthony Jones, Eastern H.S., Greentown, IN

Joe Manko, Trinity H.S.

Cameron Spoor, Westlake H.S., Austin, TX

Nicole Troutman, Smithson Valley H.S., Spring Branch, TX

Chris Young, Warren Woods Tower H.S., Warren, MI

• Cymbals

Kira Dralle, Morton H.S., Morton, IL

Michael Howard, Bellevue West H.S., Bellevue, NE

Devin Howes, Mars Area H.S., Mars, PA

Eric Knutilla, Lincoln Community H.S., Lincoln, IL

Casey O'Neill, Piedra Vista H.S., Farmington, NM

Sara Rose, Shawnee Mission Northwest H.S. Shawnee, KS

• Snare

Aaron Barrientos, Norwell H.S., Ossian, IN

Preston Beebe, Lakewood Ranch H.S., Bradenton, FL

Andrew Bohn, Lake Central H.S., St. John, IN

Nick Box, Meadowbrook H.S., Byesville, OH

Will Brown, James Bowie H.S., Arlington, TX

Leighton Ellis, Kennesaw Mountain H.S., Kennesaw, GA

Timothy Hickson, South Brunswick H.S., Monmouth Junction, NJ

Nathan Noeyack, John Glenn H.S., Westland, MI

Jimmy O'Neill, Kennesaw Mountain H.S., Kennesaw, GA

Darrell Powell, Oldham County H.S., Buckner, KY

William Sabol, Langham Creek H.S., Houston, TX

Tyler Spann, Clinton H.S., Clinton, TN

• Tenors

Clint Dodson, Blue Valley West H.S., Overland Park, KS

Matt Dougherty, Morton H.S., Morton, IL

Wade Hanse, Kennesaw Mountain H.S., Kennesaw, GA

Kenneth Hardy, West Carteret H.S., Morehead City, NC

Sam Peck, Irondale H.S., Arden Hills, MN

Alex Smith, Green Hope H.S., Cary, NC

Allison Staton, Rancho Cucamonga H.S., Rancho Cucamonga, CA


Flag

Traci Allen, Bridgman H.S., Bridgman, MI

Elyse Baker, Walled Lake Central H.S., Walled Lake, MI

Ana Barajas, Rock Hill H.S., Stockton, CA

Amanda Brockman, Jasper H.S., Jasper, IN

Ashley Donaldson, Cinco Ranch H.S., Katy, TX

Megan Donaldson, Pleasant Grove H.S., Pleasant Grove, UT

Kirby Goode, Jefferson Forest H.S., Lynchburg, VA

Michelle Gotts, Peabody Veterans Memorial H.S., Peabody, MA

Heather Hewko, West Johnston H.S., Benson, NC

Kiadrick Hood, West Johnston H.S., Bensen, NC

Hilary Horton, Tarpon Springs H.S., Palm Harbor, FL

Meg Howes, Mars Area H.S., Mars, PA

Katie Hurr, West Johnston H.S., Benson, NC

Meredith Lambert, Concord H.S., Concord, NC

Emily Leander, Cinco Ranch H.S., Katy, TX

Christina Lear, Naperville North H.S., Naperville, IL

Jessica Lischak, New Philadelphia H.S., New Philadelphia, OH

Annie Lowery, Jackson Academy, Jackson, MS

Meghan Melder, Tioga H.S., Pineville, LA

Brianna Melton, Carolina Forest H.S., Myrtle Beach, SC

Ashley Norton, White Knoll H.S., Lexington, SC

Margaret Pardue, Carolina Forest H.S., Myrtle Beach, SC

Melanie Patalano, Tarpon Springs H.S., Palm Harbor, FL

Anna Robinson, Mona Shores H.S., Muskegon, MI

Lauren Short, Pleasant Grove H.S., Texarkana, TX

Sandi Tait, Highland H.S., Blackwood, NJ

Jessica Thompson, Jackson Academy, Jackson, MS

Jessica Wardrip, Boonville H.S., Dale, IN

Mary White, Pleasant Grove H.S., Texarkana, TX


Dance

Alyce Armstrong, Corner H.S., Warrior, AL

Jilianne Barzilla, Stephen F. Austin H.S., Sugar Land, TX

Kimberly Case, Stephen F. Austin H.S., Sugar Land, TX

Jessie Cibik, Stephen F. Austin H.S., Sugar Land, TX

Janelle Colborne, Stephen F. Austin H.S., Sugar Land, TX

Kathryn Draper, Stephen F. Austin H.S., Sugar Land, TX

Allison Dufour, Myde Creek H.S., Houston, TX

Dori Enderle, Stephen F. Austin H.S., Sugar Land, TX

Megan Grayburn, Kennesaw Mountain H.S., Kennesaw, GA

Laura Harrell, Stephen F. Austin H.S., Sugar Land, TX

Brittney Honora, Stephen F. Austin H.S., Sugar Land, TX

Caitlin McDaniel, Stephen F. Austin H.S., Sugar Land, TX

Jackie Roddy, Stephen F. Austin H.S., Sugar Land, TX

Kourtney Scott, Mater Dei H.S., Evansville, IN

Sarah Temko, Stephen F. Austin H.S., Sugar Land, TX


Synthesizer

Katie Geiger, Westfield H.S., Houston, TX


Vocalist

Emily Hinz, Spring H.S., Spring, TX


Banner Carriers

Abigail Carter, Carmel H.S., Carmel, IN

Elizabeth Carter, Carmel H.S., Carmel, IN

Katelin Carter, Carmel H.S., Carmel, IN

Katherine Carter, Carmel H.S., Carmel, IN


Cart Pushers

Andrew Carlson, El Toro H.S., Lake Forest, CA

Meghan Durham, El Toro H.S., Lake Forest, CA

Kim Garbe, El Toro H.S., Lake Forest, CA

C.J. Oca, El Toro H.S., Lake Forest, CA

Cynthia Scott, El Toro H.S., Lake Forest, CA

Troy Severson, El Toro H.S., Lake Forest, CA

hr-line