Bands of America Grand National Championships

MFA GN17 banner 700x200Sponsor logos bar Oct2017wCutTime

Music for All’s Bands of America Grand National Championships, presented by Yamaha is the nation’s most exciting marching band event. First and foremost, Grand Nationals is an educational performance opportunity open to all high school bands, on a first-come, first-served basis. Grand Nationals is also a spectacular music and pageantry event, one that band fans from across the nation and around the world travel to for the exciting and creative performances.

Dates

November 8-11, 2017

Location

Lucas Oil Stadium
500 South Capitol Avenue
Indianapolis, Indiana

Click here for directions.
More information about Lucas Oil Stadium

Order Tickets button  Spectator Guide Button
Results Button  DirectorsResourcesButton

BOA WK9 600x101referral 2

 

web semifinals yamaha cuttime

6:00 AM - East Gate Opens for Spectators
                 Ticket Office Opens
                Expo Opens: Premium and Standard Areas

6:30 AM – Adair County H.S., KY
6:45 AM – Jenison H.S., MI
7:00 AM – DeSoto Central H.S., MS
7:15 AM – Central Hardin H.S., KY
7:30 AM – Norton H.S., OH
7:45 AM – Beechwood H.S., KY
8:00 AM – Archbishop Alter H.S., OH
8:15 AM – Franklin H.S., TN
8:30 AM – Prosper H.S., TX
8:45 AM – James F. Byrnes H.S., SC
9:00 AM – Bassett H.S., VA
9:15 AM – Union H.S., OK

BREAK

10:00 AM – Broken Arrow H.S., OK
10:15 AM – Marian Catholic H.S., IL
10:30 AM – The Woodlands H.S., TX
10:45 AM – Owasso H.S., OK
11:00 AM – Round Rock H.S., TX
11:15 AM – Marcus H.S., TX
11:30 AM – Avon H.S., IN
11:45 AM – Castle H.S., IN
12:00 PM – O'Fallon Township H.S., IL
12:15 PM – Plymouth-Canton Educational Park, MI
12:30 PM – Blue Springs H.S., MO
12:45 PM – Center Grove H.S., IN

BREAK

1:30 PM – Carmel H.S., IN
1:45 PM – Centerville H.S., OH
2:00 PM – Flower Mound H.S., TX
2:15 PM – North Hardin H.S., KY
2:30 PM – Homestead H.S., IN
2:45 PM – Walton H.S., GA
3:00 PM – Dobyns-Bennett H.S., TN
3:15 PM – Winston Churchill H.S., TX
3:30 PM – Lawrence Township, IN
3:45 PM – William Mason H.S., OH
4:00 PM – Fort Mill H.S., SC
4:15 PM – Fishers H.S., IN
4:30 PM – Mililani H.S., HI

4:45 PM – End of Semi-Finals Competition
                   Exhibition: Miami University Marching Band
5:00 PM – Semi-Finals Award Ceremony
                   Announcement of Finalist Bands
5:30 PM – Expo Closes/ Stadium Clears

Finals
Saturday, November 11

6:30 PM – North Gate Opens for Spectators
                   Expo Re-Opens: Premium Area
7:00 PM – Finals Opening Ceremony
                   Presentation of Scholarships
                   George N. Parks Leadership Award Presentation
                   National Anthem: United States Marine Drum and Bugle Corps

8:00 PM – First Competiting Band in Finals Competition

11:00 PM – Finals Competition Concludes

In Exhibition – The “Commandant’s Own” United States Marine Drum and Bugle Corps
Grand Finale and Awards Ceremony
Bands played on the field by United States Marine Drum and Bugle Corps

2017 Schedule
Paiges Official Music Store

as of 10/23/2017

Prelims: Day One
Thursday, November 9

7:30 a.m. – Ticket Office Opens
8:00 a.m. – East Gate Opens for Spectators
                   Expo Opens: Premium Areas

8:45 a.m. – John Hardin H.S., KY
9:00 a.m. – North Laurel H.S., KY
9:15 a.m. – Hamilton H.S., OH
9:30 a.m. – Fred J. Page H.S., TN
9:45 a.m. – East Central H.S., IN
10:00 a.m. – East Clinton H.S., OH
10:15 a.m. – Highlands H.S., KY
10:30 a.m. – Bishop Fenwick H.S., OH
10:45 a.m. – Wilmington H.S., OH
11:00 a.m. – Piqua H.S., OH
11:15 a.m. – Warren Local H.S., OH
11:30 a.m. – Franklin H.S., TN
LUNCH
12:30 p.m. – Fort Mill H.S., SC
12:45 p.m. – Meade County H.S., KY
1:00 p.m. – Bellbrook H.S., OH
1:15 p.m. – Sycamore H.S., OH
1:30 p.m. – Indian Hill H.S., OH
1:45 p.m. – Homestead H.S., IN
2:00 p.m. – Saint James School, AL
2:15 p.m. – Tippecanoe H.S., OH
2:30 p.m. – Marion Local H.S., OH
2:45 p.m. – Ada H.S., OH
3:00 p.m. – Centerville H.S., OH
3:15 p.m. – Broken Arrow H.S., OK
BREAK
4:00 p.m. – Dobyns-Bennett H.S., TN
4:15 p.m. – Union H.S., OK
4:30 p.m. – Castle H.S., IN
4:45 p.m. – Lake Hamilton H.S., AR
5:00 p.m. – Butler H.S., OH
5:15 p.m. – O'Fallon Township H.S., IL
5:30 p.m. – Marcus H.S., TX
5:45 p.m. – Bassett H.S., VA
6:00 p.m. – Maui H.S., HI
6:15 p.m. – Jenison H.S., MI
6:30 p.m. – Lakeland H.S., MI
6:45 p.m. – Archbishop Alter H.S., OH
DINNER
7:45 p.m. – Avon H.S., IN
8:00 p.m. – Lawrence Township, IN
8:15 p.m. – Columbus North H.S., IN
8:30 p.m. – Center Grove H.S., IN
8:45 p.m. – William Mason H.S., OH
9:00 p.m. – Centennial H.S., TN
9:15 p.m. – Carmel H.S., IN
9:30 p.m. – Round Rock H.S., TX
9:45 p.m. – Walled Lake Central H.S., MI
10:00 p.m. – La Salle H.S., OH
10:15 p.m. – Adair County H.S., KY
10:30 p.m. – Father Ryan H.S., TN
10:45 p.m. – James F. Byrnes H.S., SC
11:00 p.m. – Winston Churchill H.S., TX

Prelims: Day Two
Friday, November 10

6:30 a.m. – Ticket Office Opens
                   East Gate Opens for Spectators
                   Expo Opens: Premium and Standard Areas

7:00 a.m. – Owasso H.S., OK
7:15 a.m. – Legend H.S., CO
7:30 a.m. – Flower Mound H.S., TX
7:45 a.m. – Bayard Rustin H.S., PA
8:00 a.m. – Farragut H.S., TN
8:15 a.m. – Union City H.S., TN
8:30 a.m. – Ooltewah H.S., TN
8:45 a.m. – Flanagan H.S., FL
9:00 a.m. – Walton H.S., GA
9:15 a.m. – DeSoto Central H.S., MS
9:30 a.m. – Blue Springs H.S., MO
9:45 a.m. – Ardrey Kell H.S., NC
10:00 a.m. – The Woodlands H.S., TX
BREAK
10:45 a.m. – Prosper H.S., TX
11:00 a.m. – Martinsville H.S., IN
11:15 a.m. – Licking Valley H.S., OH
11:30 a.m. – Carlisle H.S., OH
11:45 a.m. – Mililani H.S., HI
12:00 p.m. – Lebanon H.S., OH
12:15 p.m. – Lakota West H.S., OH
12:30 p.m. – Lake Park H.S., IL
12:45 p.m. – Panther Creek H.S., NC
1:00 p.m. – Mount Pleasant H.S., MI
1:15 p.m. – Troy Athens H.S., MI
1:30 p.m. – Carroll H.S., OH
LUNCH
2:30 p.m. – Cabell Midland H.S., WV
2:45 p.m. – Marian Catholic H.S., IL
3:00 p.m. – Central Hardin H.S., KY
3:15 p.m. – Russell County H.S., KY
3:30 p.m. – Beechwood H.S., KY
3:45 p.m. – Davenport Central H.S., IA
4:00 p.m. – Plymouth-Canton Ed. Park, MI
4:15 p.m. – Northeastern H.S., OH
4:30 p.m. – Greendale H.S., WI
4:45 p.m. – Logan Elm H.S., OH
5:00 p.m. – North Hardin H.S., KY
5:15 p.m. – Norton H.S., OH
5:30 p.m. - Exhibition: Bowling Green State University Marching Band
DINNER
6:15 p.m. – Lake Central H.S., IN
6:30 p.m. – Walter E. Stebbins H.S., OH
6:45 p.m. – Brentwood H.S., TN
7:00 p.m. – Metamora Township H.S., IL
7:15 p.m. – Fishers H.S., IN
7:30 p.m. – Milford H.S., OH
7:45 p.m. – Campbell County H.S., KY
8:00 p.m. – Fairborn H.S., OH
8:15 p.m. – Milton-Union H.S., OH
8:30 p.m. – Monrovia H.S., IN
8:45 p.m. – Miamisburg H.S., OH
9:00 p.m. – William Henry Harrison H.S., OH
9:15 p.m. – Cary Senior H.S., NC
9:30 p.m. – EXHIBITION: University of Alabama Marching Band
9:45 p.m. – Sponsor Recognition Awards
                   Patrick John Hughes Parent/Booster Award Presentation
                   Prelim Awards Ceremony & Announcement of Semi-Finalists
10:00 p.m. – Expo Closes

BOA WK9 600x101referral 2

The Grand National Championships is a three-day, Preliminary, Semi-Finals, Finals event, held at Lucas Oil Stadium, one of the world’s premier indoor venues. Bands receive recorded evaluation from panels of leading educators and marching experts, along with written scoresheets. Competing bands perform in each of the two separate Prelims contests, balanced with like numbers of bands from each class. Thirty bands then advance to Semi-Finals with a formula that ensures inclusion of representatives of each of the four classes and the top scoring bands from the two separate Prelims contests and the overall event. (See Procedures and Adjudication Handbook for specifics.) The top 12 scoring bands from Semi-Finals, regardless of class, advance to Saturday evening’s finals.

NASSP16 17
National Association of Secondary School Principals has placed this program on the NASSP National Advisory List of Contests and Activities for 2016-2017.
hr-line